„Zero waste” jest pewnego rodzaju ideą, społecznym ruchem, który ma za zadanie dążyć do maksymalnego ograniczenia ilości produkowanych śmieci i innych zanieczyszczeń.
W praktyce polega on głównie na rezygnacji z kupowania niepotrzebnych rzeczy oraz wybieraniu wyłącznie tych produktów, których opakowania są biodegradowalne.
Zero waste w pielęgnacji włosów – jak?
Szampon w kostce to idealny przykład produktu zgodnego z filozofią „niemarnowania”. Jest to rozwiązanie ekologiczne i przyjazne naturze, które nie generuje żadnych dodatkowych śmieci. Aby przeprowadzać codzienną pielęgnację włosów w duchu „zero waste”, należy trzymać się kilku podstawowych zasad.
Pierwsza zasada – wydawaj mniej na pielęgnacje włosów
Pierwsza: odmawiaj. Nie musisz kupować tego, co akurat jest na promocji. Nie musisz też godzić się na oglądanie tych wszystkich pięknych i kolorowych reklam, których jedynym celem jest nakłonienie cię do wizyty w drogerii i pozostawienia w niej pieniędzy. Jeżeli czegoś nie potrzebujesz, po prostu tego nie kupuj.
Na zakupy, nawet te kosmetyczne, zawsze wybieraj się z wcześniej przygotowaną listą.
Druga zasada – nie zaśmiecaj środowiska kosmetykami do pielęgnacji włosów
Zasada druga – nie generuj śmieci. Zamiast sięgać po żel do włosów w klasycznym plastikowym opakowaniu, które prędzej czy później trafiłoby do oceanu, silnie go zaśmiecając, wybierz po prostu szampon do włosów w kostce, który nie musi być niczym opakowany. Oczywiście nie zawsze będziesz mieć taką możliwość, by kupić produkt bez opakowania. Patrz więc przynajmniej na to, by to jego pokrycie było wykonane z jakiegoś ekologicznego materiału. W żadnym wypadku nie będzie to plastik. Lepsze jest szkło, a już zdecydowanie najlepszy – karton lub szary papier.
Warto jeszcze wspomnieć na sam koniec o trzech dodatkowych zasadach. Kosmetyki do pielęgnacji i oczyszczania włosów staraj się ograniczać, wykorzystywać ponownie oraz kompostować. Jeżeli kupisz szampon w kostce, który nie przypadnie ci do końca do gustu, po prostu oddaj go koleżance z pracy albo nawet go sprzedaj.
Nie marnuj żadnych produktów. Staraj się je do końca zużywać, zanim kupisz następne.
Więcej ekologicznych porad znajdziesz w serwisie Aktualne.pl.