Ponieważ jedna na osiem osób na całym świecie jest zagrożona przez śmiertelną falę upałów w Azji Południowej, która pochłonęła już blisko 100 istnień ludzkich, nadszedł czas, abyśmy uznali, że kryzys klimatyczny jest kryzysem zdrowotnym.
Dlaczego kryzys klimatyczny to też kryzys zdrowotny?
To nie jest odosobniony problem. W Republice Południowej Afryki ostatnie powodzie pochłonęły ponad 400 istnień ludzkich, w całym Sahelu narasta przemoc i brak bezpieczeństwa, ponieważ ludzie zmagają się z głodem, niedożywieniem i innymi czynnikami gwałtownie pogarszającymi się przez zmiany klimatyczne, a w krajach takich jak Kolumbia zdrowie i bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone, ponieważ powodzie wypierają społeczności i wywołują epidemie chorób.
To najpilniejsze wyzwanie zdrowotne i humanitarne XXI wieku
Według Światowej Organizacji Zdrowia ( WHO ) każdego roku ćwierć miliona ludzi umrze z powodu zmian klimatycznych w latach 2030-2050, jeśli nic z tym nie zrobimy.
Zmiana klimatu wpływa na społeczne i środowiskowe uwarunkowania zdrowia – czyste powietrze, bezpieczną wodę pitną, wystarczającą ilość żywności i bezpieczne schronienie. Zmiana klimatu ma szkodliwy wpływ na zdrowie ludzkie, począwszy od śmiertelności z powodu ekstremalnych wydarzeń, zachorowalności z powodu rosnących temperatur i fal upałów, niedożywienia i podatności na choroby. I po raz pierwszy w historii raport obejmuje zdrowie psychiczne jako kluczowy obszar dotknięty kryzysem klimatycznym, zauważając, że zmiany klimatyczne negatywnie wpłynęły na zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi na całym świecie.
Ludzie tracą domy i bliskich, gdy wybuchają konflikty o ograniczone zasoby. Upał i szkody środowiskowe powodują migrację zwierząt z ich tradycyjnych stref. I nawet gdy kraje i społeczności wychodzą z kryzysu COVID-19, oczywiste jest, że pandemia wzmocniła istniejące wcześniej nierówności strukturalne, uwydatniła wyzwania i zagrożenia systemowe oraz grozi odwróceniem ciężko wypracowanych postępów.
Oczekuje się, że zmiany klimatyczne jeszcze bardziej pogłębią ryzyko. Już teraz jesteśmy świadkami „nieodwracalnych” szkód spowodowanych zmianami klimatu. Według raportu ponad 3 miliardy ludzi – prawie połowa światowej populacji – żyje w „kontekstach bardzo podatnych na zmiany klimatu”. A bezpośrednie koszty zmian klimatu dla systemu opieki zdrowotnej – nie licząc sektorów wpływających na zdrowie, takich jak rolnictwo, woda i urządzenia sanitarne – są szacowane przez WHO na 2 do 4 miliardów dolarów rocznie.
Nowe podejście do klimatu i zdrowia
Adaptacja do zmian klimatu będzie jednym z najważniejszych punktów tegorocznych rozmów klimatycznych w Egipcie. Światowi przywódcy mają szansę połączyć zdrowie, bezpieczeństwo żywnościowe, środki do życia, zrównoważony rozwój gospodarczy i działania na rzecz klimatu, gdy spotykamy się, aby przyspieszyć ambicje w postaci wkładu ustalonego na szczeblu krajowym do porozumienia paryskiego, aby osiągnąć wzniosłe cele nakreślone w 2030 r. Agenda Zrównoważonego Rozwoju.
W większości składek ustalonych na szczeblu krajowym zdrowie zostało uznane za priorytetowy problem. Na COP-26 ponad 50 krajów zobowiązało się do budowy odpornych na zmianę klimatu i niskoemisyjnych systemów opieki zdrowotnej. Obejmują one 47 krajów, które odpowiadają za ponad jedną trzecią światowych emisji pochodzących z opieki zdrowotnej. Czternaście krajów wyznaczyło również docelową datę osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto w ich systemie opieki zdrowotnej przed 2050 r. Istnieje wiele punktów wejścia, które mogą pomóc krajom w osiągnięciu tych celów. Główne możliwości wynikają z interwencji adaptacyjnych, które przyczyniają się do bezpieczeństwa żywnościowego i wodnego, planowania zdrowotnego opartego na klimacie, które można włączyć do krajowych planów adaptacyjnych, systemów wczesnego ostrzegania o chorobach zakaźnych wrażliwych na klimat, budowania zdolności placówek opieki zdrowotnej do tworzenia protokołów i przygotowania dla zmieniających się potrzeb zdrowotnych, które powstają w wyniku kryzysu klimatycznego, kampanii edukacyjnych w zakresie zdrowia publicznego oraz inwestycji na poziomie społeczności w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną i inną infrastrukturę, która zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób.
Kiedy myślisz o tym jako całości, kryzys klimatyczno-zdrowotny jest niezwykle złożony. W miejscach takich jak Egipt ludzie potrzebują klimatyzatorów tylko po to, by przetrwać ponad 120 stopni dni. Ale więcej prądu przemiennego oznacza więcej gazów cieplarnianych. Tak więc musimy również przemyśleć rozwój gospodarczy, zachęty dla energii odnawialnej oraz redukcję wodorochlorofluorowęglowodorów i innych zanieczyszczeń, które dosłownie zatruwają naszą planetę.
Musimy również przemyśleć odporność na zmiany klimatu w naszych miastach, w gospodarstwach rolnych i na rynku, na nowo określając podejście do handlu i rozwoju gospodarczego, dostosowując się do nowych wyzwań XXI wieku.
Pilotowanie działań na rzecz klimatu i zdrowia
Dobra wiadomość jest taka, że robimy postępy. Na Barbadosie społecznościowe kampanie zdrowia publicznego wspierały bezpieczne korzystanie ze ścieków. W Bhutanie rząd rozwinął swoją zdolność przewidywania chorób zakaźnych zależnych od klimatu. A w Chinach trzy miasta pilotażowe wdrożyły system ostrzegania przed upałem. Wśród różnych wyników programy będą rozwijać oparte na klimacie planowanie zdrowotne i systemy wczesnego ostrzegania, budować zdolności w placówkach opieki zdrowotnej, wdrażać kampanie zdrowia publicznego i wspierać lokalne działania społeczności ukierunkowane na kryzys klimatyczno-zdrowotny. Ostatecznie projekty mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i wodnego, przyspieszenie adaptacji opartej na ekosystemie lub poprawę warunków życia pomogą nam w rozwiązaniu tych powiązanych ze sobą problemów.
Więcej interesujących artykułów dotyczących zdrowego stylu życia znajdziesz w serwisie https://www.oblawa.pl/.
Niezwykle ważne jest, abyśmy przyjęli podejście ogólnosystemowe, objęli nowe technologie i nowe sposoby pracy, angażowali się w sektor prywatny i aktywowali lokalnie kierowane działania na rzecz klimatu, jeśli zamierzamy zaradzić temu kryzysowi. Miliony istnień wisi na włosku. Nadszedł czas, abyśmy podjęli działania i uczynili z działań na rzecz klimatu globalny priorytet. To nasza inwestycja w planetę Ziemię, nasza inwestycja w przyszłe pokolenia, nasza inwestycja w lepszy świat.