Ekologia dla wielu osób to jedyny styl życia, który jest dla nich obecnie dopuszczalny. Sporo osób nie chce się na to przestawić, bo nie widzi takiej potrzeby. Oczywiście od nikogo nie wymaga się wprowadzania do swojego życia specjalistycznych rozwiązań, ale dobrze jest zacząć dbać o nasze najbliższe środowisko i unikać podejmowania decyzji, które źle mogą na nie wpłynąć.
Jesteś mocno sceptycznie nastawiony
Sceptycy mają to do siebie, że kwestionują wszystko, co zostanie im przekazane. Z tym że niektórzy z nich zaczynają zgłębiać temat i dowiadują się, co z tego, co postulują ekolodzy, jest prawdą, a co jest mocno naciągane. Są jednak osoby, które nie zajmują się poszukiwaniem badań i wszystko biorą na tak zwany chłopski rozum. Tymczasem takie rozumowanie może się okazać nie tylko bardzo mylące, ale do tego utwierdza nas w przekonaniu, że musimy mieć rację. Przez to nie sięgamy do badań, nie zajmujemy się szukaniem badań ani nie szukamy żadnych rozwiązań, przez co nie widzimy w ogóle sensu zmieniania się pod dany styl życia.
Nie lubisz lub nie chcesz zmian
Bardzo słusznym argumentem w dyskusji o przestawieniu się na ekologiczny styl życia jest to, jak drogie i wymagające byłoby to dla nas. To bardzo duży problem, zwłaszcza dla biedniejszych gospodarstw domowych. Zmiany, które idą za przerzuceniem się na ekologiczne rozwiązania, mogą sporo nas kosztować, ale także zmusić nas do wprowadzenia masy zmian do naszej codzienności, co nie każdemu może być na rękę. Zmiany wymagają od nas odwagi, ale także wysiłku z naszej strony we wprowadzaniu nowych nawyków, uważanie na to, co kupujemy i co robimy z naszymi śmieciami, może być na początku czasochłonne i męczące.
Ten ruch wydaje Ci się przesadzony
Wiele osób uważa, że człowiek nie może wpływać na środowisko w takim stopniu, w jakim starają nam się to przestawić ekolodzy. Często słyszymy o badaniach, z których naukowcy wyciągają zupełnie przeciwne wnioski, niż głoszą fani ekologi. Tymczasem nawet jeśli nasz wpływ na środowisko nie byłby aż taki znaczny, to powiedzenie, że zupełnie go nie ma, jest sprzeczne z jakimikolwiek podstawami logiki. Jak mówi nam III prawo Newtona, wszystko na siebie oddziałuje, jeśli wchodzi ze sobą w interakcję. Poza tym źródła pochodzenia naturalnego nie są niewyczerpalne, a nasz ingerencja w środowiska naturalne jest widoczna na wielu filmach przyrodniczych, na przykład o wycince drzew.